Ξενάγηση

Το σχολείο μας υπάγεται στη  Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φθιώτιδας.     Λειτουργεί ως εξαθέσιο και συστεγάζεται με το Νηπιαγωγείο Καινούργιου.

Από το 2003 λειτουργεί συνεχώς και Ολοήμερο τμήμα.

Το διδακτήριο χτίστηκε το 1989 με εμβαδόν 1550 τ.μ. ενώ ο προαύλιος χώρος είναι 7000 τ.μ..

Εφαπτόμενοι χώροι είναι η παιδική χαρά, γήπεδο μπάσκετ, 2 γήπεδα ποδοσφαίρου 5?5 με χόρτο, και χώρος για γήπεδο βόλεϊ και τένις.

Διαθέτει 7 ευρύχωρες αίθουσες διδασκαλίας 52 τ.μ. η κάθε μία, εργαστήριο Η/Υ που λειτουργεί και ως αίθουσα προβολών, γυμναστήριο, γραφείο διευθυντή και εκπαιδευτικών, αμφιθέατρο με θεατρική σκηνή , εστιατόριο, κουζίνα, αποθήκη εποπτικών μέσων, WC αγοριών, κοριτσιών και εκπαιδευτικών.Και κάθε αίθουσα διδασκαλίας διαθέτει Η/Υ.

Η αίθουσα προβολών- εργαστήριο Η/Υ διαθέτει 10 υπολογιστές σε δίκτυο με έναν server, εκτυπωτή lazer έγχρωμο διπλής όψης, βιντεοπροβολέα, οθόνη προβολών και γραμμή σύνδεσης στο διαδίκτυο ADSL. Επίσης διαθέτει 2 φορητούς υπολογιστές ( laptop ) για κάλυψη παρουσιάσεων σε οποιοδήποτε χώρο εντός και εκτός σχολείου.

Η αίθουσα του Ολοήμερου τμήματος διαθέτει διαδραστικό πίνακα αφής  Smartboard 77??, αρμόνιο επαγγελματικό, σκάκι μαγνητικό τοίχου. Στον ίδιο χώρο λειτουργεί δανειστική βιβλιοθήκη με πάρα πολλούς τίτλους βιβλίων.

Το γυμναστήριο έχει εμβαδόν 85 τ.μ. με δάπεδο pvc 4 mm, και είναι πλήρως εξοπλισμένο με όργανα γυμναστικής και παιχνίδια.

Το γραφείο διευθυντή και εκπαιδευτικών διαθέτει ατομικά γραφεία, Η/Υ με σύνδεση ADSL στο διαδίκτυο, φαξ, φωτοτυπικό, ψυγείο, τηλεόραση, μικροφωνική εγκατάσταση με ηχεία στο προαύλιο.

Το αμφιθέατρο διαθέτει πλήρες ηχητικό σύστημα. Στον ίδιο χώρο υπάρχει μεγάλη σκακιέρα καθώς και τραπέζι αντισφαίρισης.

Το  διδακτήριο  διαθέτει  πλήρες  σύστημα  ασφάλειας,  με  ανιχνευτές  κίνησης  και  θραύσης  κρυστάλων,  σε  όλους  τους  χώρους.