Βράβευση μαθητών μας

img1_22Την Κυριακή 5 Ιουνίου 2016, στο Δημοτικό  Θέατρο  Λαμίας  πραγματοποιήθηκε  εκδήλωση βράβευσης των μαθητών που συμμετείχαν στον 10 ο   Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» για μαθητές Ε΄ και Στ΄ τάξης.

Ο  διαγωνισμός  διεξήχθη   με κοινά θέματα για όλα τα σχολεία, που εξέδωσε  η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Βασικός σκοπός του διαγωνισμού είναι να έρθουν οι μαθητές σε επαφή με κάποιες ασκήσεις ? δραστηριότητες, μέσα από τις οποίες:

• Θα αντιληφθούν ότι τα      μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και προσφέρουν πολλές δυνατότητες στη ζωή μας.
  • Θα εκτιμήσουν τη χρήση των      μαθηματικών σε πολλές εφαρμογές.
  • Θα χρησιμοποιήσουν τη      μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.

Στο  διαγωνισμό  αυτόν  οι μαθητές μας   Παναγιωτόπουλος  Δημήτριος (Ε΄)   και  Γάκης  Γεώργιος   (ΣΤ) , κέρδισαν την πρώτη θέση στην τάξη τους.

Την  τελετή  βράβευσης  οργάνωσε  το  Παράρτημα  της  Ε.Μ.Ε.  Φθιώτιδας. Παρουσία   πλήθους  μαθητών,  γονέων  και  εκπαιδευτικών,  οι  μαθητές  μας  παρέλαβαν  τα  βραβεία  τους  .

Θερμά  συγχαρητήρια  στους  μαθητές  μας  και  πάντα  επιτυχίες.

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Δράσεις, Νέα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.