Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες

9773309_origΗ Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες) καθιερώθηκε να εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου από το 1992, επειδή εκείνη την ημέρα η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ υιοθέτησε το Πρόγραμμα δράσης για τα ΑΜΕΑ. Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες δίνει την ευκαιρία στις κυβερνήσεις, στους οργανισμούς και στις κοινωνίες να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και τις δυνατότητες  των ανθρώπων με αναπηρία.

Στο σχολείο  μας  υλοποιήσαμε  δραστηριότητες  με στόχο να δώσουμε στους μαθητές μας την ευκαιρία να ενημερωθούν  για τα άτομα με Ε.Α και να καλλιεργήσουν θετική στάση  ως προς το σεβασμό και την αποδοχή της διαφορετικότητας.  Οι  δραστηριότητες  αυτές  περιελάμβαναν:  ζωγραφική  με  το  στόμα  και  έκθεση  των  έργων  των  μαθητών  στη  συνέχεια,  παρακολούθηση  ταινίας  με  θέμα  τις  ειδικές  ικανότητες  των  ατόμων  με  αναπηρία  και  τέλος,  στο  γυμναστήριο,  έγινε  αναπαράσταση  αγώνων  πετοσφαίρισης  και  καλαθοσφαίρισης,  όπως  αυτοί  γίνονται  στους  παραολυμπιακούς  αγώνες.

Την  επιμέλεια  των  δράσεων  είχαν  οι  εκπαιδευτικοί: Κυρμανίδης  Ηλίας  και  Παπαϊωάννου  Μαρία.

img_5078img_5079

img_5086img_5093

img_5111img_5115

img_5118img_5133

img_5134img_5135

img_5137img_5138

img_5150img_5152

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Δράσεις, Νέα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.